Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na slovíčko, trenére.......

7. 6. 2012

V neděli skončila historicky první soutěžní sezóna našich nejmenších špuntů - kluků z mladší přípravky. O zhodnocení celého ročníku jsem v krátkém rozhovoru požádal jednoho z našich trenérů přípravky, dlouholetého hráče našeho klubu a nově i člena výboru AC Lelekovice Honzu Henzla.

Na slovíčko trenére,

skončila průlomová sezona, kdy jsme poprvé v historii klubu přihlásili do soutěže náš nejmenší potěr a všichni se báli, jak to dopadne. Jak hodnotíš naše vystoupení v uplynulém ročníku?

První sezona všem ukázala, jak na tom kluci doopravdy jsou. Ti kdo čekali více, museli vidět jaký je propastný rozdíl mezi týmy z velkých brněnských částí typu Slatina, Bystrc, Řečkovice a námi. Naopak ti co se obávali, že to bude jeden velký průser, jsme myslím přesvědčili o opaku a sezonu jsme odehráli důstojně.

Nejhorší a nejlepší letošní výkon?

Nejlepší výkon tým předvedl dle mého mínění na Moravské Slávii, kde jsme poprvé naplno bodovali. Slabších výkonů a chyb bylo v naší hře spoustu a těžko hledat zápas, kdy se jich sešlo nejvíce. PICT0227.JPG

Kdo vám udělal z kluků největší radost a kdo nejvíce za poslední rok fotbalově vyrostl?

Celkově mě překvapil a potěšil velký zájem a chuť většiny kluků trénovat. Skoro celý tým se letos učil teprve první fotbalové krůčky.

Rodí se u mladší přípravky nějaký podobný talent typu dvojčat Pokorných?

Bohužel zatím jsem žádný neobjevil, ale je pravda, že na pár trénincích jsem chyběl. Hlavně z řad těch nejmenších se několik slibně vypadajících kluků s balonem už velmi kamarádí. Takže třeba už příští rok někdo zazáří.

Kde nás dnes nejvíce v této kategorii "tlačí bota" a co musíme do budoucna zlepšit?

Tak nás tlačí hlavně kopačky, kluci rostou jak z vody. Několik rodičů zavedlo v kabině i burzu a nabízí, případně shání další botky od spoluhráčů.

S Radimem jste vytvořili skvělý trenérský tandem, který učí naše nejmenší prvním fotbalovým krůčkům. Jak moc je to náročné na psychiku a jakým způsobem dobíjíte baterky?

Z mého pohledu je to náročné hlavně a pouze časově. Vše je způsobeno jednak mým zaměstnáním, které mi mnoho volného času nenechává a pak také tím, že musím na každý trénink a zápas dojíždět. Doufám, že se vedení klubu konečně podaří zajistit mně odpovídající ubytování poblíž hřiště. Dobíjím baterky nejčastěji opět na fotbalovém hřišti jako doprovod Jakuba, kdy z role trenéra přecházím do role klidně a tiše sedícího diváka.

Kromě Radima vám v poslední době začali pomáhat s trénováním i tatínci hráčů. Jak moc si ceníte jejich pomoci a na kolik je pro vás důležitá?

Pomoc tatínků na čele s Milanem Pavelkou, ale i maminek je důležitá hlavně pro kluky samotné. Věřím a vypadá to tak, že se vytvoří skupina alespoň čtyř tatínků a jedné maminky, kteří se podělí o trénování, ale i o koučování kluků v dalších letech. pict0318.jpg

Těžko něco naučit kluky, když máte v jednom družstvu na tréninku někdy více než 20 dětí ve věku 4÷9 let.

Na trénincích je k vidění právě až 20 kluků ve věku od 4 - 9 let a přesto že někteří rodiče sem ze začátku pouze odkládali svoje svěřence, aby si mohli zajet do Globusu na nákup, myslím že to s naší základnou vypadá do budoucna dobře. Vidíš to stejně optimisticky jako já ?

Kvantita by tu byla. Důvody a odhodlání rodičů jsou však různé. Realita je taková, že velká část rodičů má postavený žebříček důležitosti volného času tak, že fotbal rozhodně není na těch top místech, zejména víkendového trávení času. O tom však víme a nemá cenu si nic nalhávat. Většina těch, kdo chce mít z dítěte fotbalistu, ho nebude dávat do fotbalu v Lelekovicích, ale rovnou nejmíň do Zbrojovky. Místo bydliště tady nehraje moc velkou roli.

Jaké to je přijít na trénink, když jsou ostatní trenéři a tatínci nepřítomni, na tebe se právě kouká 20 párů očí a ty je máš všechny zvládnout a nezbláznit se z toho :-)

Když jsi na trénink důkladně teoreticky připravený, přijdeš na trénink v poklidu o hodinku dřív, aby sis vše v klidu nachystal, tak je to hračka.

Všichni víme, že příští sezona bude v této mládežnické kategorii plná změn. Můžeš nám v krátkosti nastínit, jak bude probíhat a co kluky příští rok konkrétně čeká?

Od příštího soutěžního ročníku budou hrát jak mladší tak starší přípravky v menším počtu hráčů (4+1 a 5+1) na menších hřištích (zhruba jedna čtvrtina velkého hřiště), s menším balonem č.3. V současné době jsou v plné fázi jednání v klubu o počtech týmů, která náš oddíl přihlásí. 

Připadá mě, že ne všichni rodiče v této kategorii dávají lelekovskému fotbalu vždy tu nejvyšší prioritu. Na tréninky vás chodí hafo, ale už se několikrát stalo, že na zápas jste se horko těžko sešli, protože rodiče měli o víkendu zrovna něco "důležitějšího", než je fotbal jejich ratolestí.

Jeden z hlavních důvodů jsem popsal o pár otázek výše.

Možné však také je, že na tréninku jsme na kluky hodnější a většinou na ně tak nekřičíme jak na zápasech. Už jsem několikrát žádal Radima, ať není na ty šikulky během zápasu takový pes.are_l-milo_e-kunzfelda.jpg

A na závěr ještě dvě osobní otázky.

Jak moc je spokojená tvoje tolerantní žena s tím, že se z lelekovského hřiště stal tvůj druhý domov a v podstatě i přechodné bydliště ? :-)

Moje manželka ztratila veškeré iluze už mnoho let zpátky. Začalo to asi v době, když jsem ji pod záminkou dovolené u moře, pozval na pozdně zářijový zájezd s týmem do Bibione, kde byla taková zima, že se nekoupali ani Češi a my každý den trénovali na ten důležitý mezistátní přátelák.

Jak často vzpomínáš na okamžiky, které jsi strávil v dresu AC Lelekovice? A co pro tebe vlastně znamená být součástí téhle bandy, která táhne tuhle káru po vzoru Miloše Kunzfelda hrdě dál?

Byly to samozřejmě hezké časy, z kterých mám spoustu zážitků - např. tehdy jednoduchá doprava na zápasy i tréninky v době kdy MHD ještě Lelekovice nepoznala, vyražený přední zub, přetrhané kolenní vazy a spoustu dalších.........

No a ta skupinka lidí co následuje Miloše, mi střídavě připomíná buď boj Tří mušketýrů anebo boj Dona Quijota. Přeji všem, ať jim ten zápal vydrží.

Popřejme trenérům i všem rodičům, kteří se tak pečlivě starají o naše nejmenší do další sezóny hodně štěstí a pevných nervů. Za svoji odvedenou práci si to maximálně zaslouží !

 

(Mesli)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přípravky

(Ivas, 7. 6. 2012 13:33)

Ahoj všem po delší odmlce. Především sem patří poděkování a velká úcta všem, co kolem přípravky dělají. Příští sezonu jsem především po dohodě s Honzou přihlásil starší i mladší přípravku. Myslím, že aby ti odrostlejší kluci skončili, by bylo moc škoda. Bude to nápor na trenéry, rodiče, ale doufám, že mi to zdraví po prázdninách již dovolí a pustím se opět do trénování a pomohu. Alespoň tak to teď vidím a doufám....
Je moc dobře, že kluků je dost, že je potenciál, ten je na naší dědině nejdůležitější. Ostatní už musíme zvládnout, protože nás to baví, těší a stojí to za to. Nebo se mýlím?

Hezký zhodnocení

(Milan, 7. 6. 2012 13:04)

Myslím,že Honza tu naši první sezonu hezky zhodnotil. Je pravda,že ze začátku měly všichni obavu jak to vlastně bude vypadat, ale pak se podařilo i párkrát vyhrát a vše vyvrcholilo nečekaným vítězstvím nad prvním Bystrcem. Na jaře to bylo o trošku horší, ale jako sezona na rozkoukání to bylo myslím docela v pohodě. Teď už jen vydžet, udržet kádr, trenéry, dobrou náladu a pohodu, no a pude to samo, ne? :-))

Milan

... vím ... nésu trotl ...

(Peter, 7. 6. 2012 10:48)

Martine ...právě proto, že tě znám a že čtu i stránky vaší obce ... tak jsem čekal kdy bude odezva ... a to božské stranické vedení vaší obce bych nepřál nikomu, jenže ta hrstka rozumných lidí co chce změnu nic nezmůže ... bohužel.

cenzura ??

(Mesli, 7. 6. 2012 10:29)

....a tady ??

To si pleteš stránky Peťo, cenzura probíhá na www.lelekovice cz

Nebo-li jak říká slogan Globusu - "tady je svět ještě v pořádku ":-)

Příští týden máme v šuplíčku ještě jeden rozhovor.......

...díky za super článek ...

(Peter, 7. 6. 2012 10:14)

Ahoj trenéři, díky za super článek, který mnohým nezasvěceným objasní něco málo o Lelekovickém fotbalu, nicméně jedna oprava pro Honzu jak píše že ... dobíjí baterky opět na hřišti ale jako tatínek Jakuba a to tiše sedící ... Takže oprava - Honza NIKDY a to myslím opravdu NIKDY na zápasech TIŠE NESEDÍ , ale vždy stojí anebo popochází dle hry na druhé straně hriště a SPRAVEDLIVĚ - řve na kluky jak mají hrát, komu přihrát atd. a taky je vždy nemine pochvala. Toť vše a doufám že nebyla cenzura z původního článku.

Díky všem

(špóna, 7. 6. 2012 9:17)

a vydržte.. není to vždycky jednoduchý.. takže Vyděržaj pijaněr!